Wednesday, February 21, 2024
Home Politikë Zgjedhje të parakohshme, Gjosha: Xhafaj iku, tani radha e Ramës

Zgjedhje të parakohshme, Gjosha: Xhafaj iku, tani radha e Ramës

0
461

LSI ka nisur intesivisht përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme lokale. Por ish- ministrja e Integrimit, deputetja Klajda Gjosha nuk i përjashton as zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Dorëheqjen e ministrit Fatmir Xhafaj e shikon si rënie të qeverisë “Rama”. Gjosha thotë për “Gazeta Shqiptare” se ky është vetëm fillimi dhe se tashmë radhën e ka kryeministri Edi Rama. Për shkak të situatës së kriminalitet gjithnjë në rritje, opozita çdo ditë e më tepër po afrohet pranë pushtetit për shkak të presionit qytetar.

Opozita e Bashkuar, shprehet znj.Gjosha është në unison kundër keqqeverisjes së mazhorancës së majtë ndaj ka hapur dyer për këdo që është kundër Edi Ramës. Nuk ka rëndësi për LSI-në se a do të jetë Lulzim Basha apo dikush tjetër kryeministri i ri i Shqipërisë pasi sipas Klajda Gjoshës nuk ka rëndësi emri, por vullneti dhe vizioni i një grupi njerëzish që në plan të parë duhet të kenë rikthimin e shpresës te shqiptarët. Ajo flet edhe për sjelljen e PS-së ndaj njerëzve të LSI-së gjë që e ka bërë edhe më ‘agresive’ këtë forcë politike ndaj qeverisë “Rama”.

Znj.Gjosha ku është përqendruar aktualisht aktiviteti politik i LSI-së?

Në LSI kemi dy fronte pune, në radhë të parë është detyra jonë si deputet të ndjekim aktualitetin politik, të denoncojmë problemet e qeverisë duke monitoruar punën e saj deri në detaje, por edhe të japim alternativën tonë për një qeverisje më të mirë. E dyta është puna brenda strukturave të LSI dhe evidentimi i njerëzve me vizion në të gjitha fushat.A ka nisur LSI përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme lokale, siç po bën dhe Partia Demokratike?
Ne kemi nisur përgatitjen tonë që një ditë pas zgjedhjeve të 2017. Kemi struktura solide, të cilat e lehtësojnë shumë edhe punën tonë në terren. Jemi të gatshëm të përballemi në zgjedhje në çdo moment që do të jetë nevoja.

Si po ecën bashkëpunimi me PD-në? Sipas jush kush tjetër duhet të bëhet pjesë e “Opozitës së bashkuar”?
Është një bashkëpunim që forcohet çdo ditë falë synimit dhe prioriteteve të përbashkëta. Të gjithë janë të mirëpritur t’i bashkohen këtij fronti, ashtu siç bëri edhe PDIU pak muaj më parë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here