Wednesday, April 17, 2024
HomeAktualitetDezinsektimi edhe gjate nates

Dezinsektimi edhe gjate nates

-

Jo vetëm gjatë ditës, por edhe natën ka vijuar proçesi i dezinsektimit të mjediseve publike ku rreziku për vatra infeksionesh është i lartë. Tek shtëpia e mushkonjës në Shkoder dhe e gjithë zona në afërsi të liqenit ishte ndalesa e radhës e grupeve të punës të udhehequra nga specialistët e shendetit publik. Specialistët që po merren në terren me këtë proçes thonë se lufta duhet të bëhet e integruar, prandaj çdo dy javë deri në fund të tetorit ata do të kryejnë dezinsektimin e zonave të listuara problematike.

Pas qytetit të Shkodres, puna do të vijojë në zonat turistike, ku me fokus të veçantë mbetet Velipoja atje ku është edhe fluksi më i lartë i pushuesve. Gjatë stinës së verës, sëmundjet dhe shqetësimet që shkaktohen nga artropodet dhe veçanërisht nga insektet, përbëjnë një problem të rëndësishëm për shëndetin. Ndaj, sipas dezinsektimi është një proces i rëndësishëm dhe efikas, sidomos kur zbatohet me përpikmëri. Procesi i dezifektimit ka rifilluar në vendin tonë në masë në vitin 2014, kryesisht në zonat bregdetare publike dhe më tej në disa zona të tjera.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts