Saturday, April 20, 2024
HomeShendetesiDita boterore e Sidas

Dita boterore e Sidas

-

1 dhjetori, e njohur ndryshe si dita boterore kunder Sidas u zgjodh qe kete vit te kujtohej me nje aktivitet te gjere sensibilizues ne sheshin perpara bashkise, nga drejtoria e shendetit publik ne partneritet me disa shoqata dhe gjimnazet. Te rinjte permes interpretimeve, percollen mesazhin se si te luftojme kete semundje, por edhe te kujdesit qe duhet treguar ne parandalim.

Vitet e fundit fatkeqësisht të dhënat flasin për një rritje të numrit të të prekurve nga semundjet infektive, e kryesisht Hiv/Aids. Shkak behen maredheniet e hershme seksuale dhe te pambrojtura.
Ne Shkoder janë gjithsej 46 raste te personave te prekur nga hiv Aids ndersa totali i personave te prekur ne te gjithe Shqiperine mberrin ne 984.Edhe pse kontrollet mjekesore ofrohen falas prane drejtorise se shëndetit publik dhe laboratorit bakteorologjik numri i tyre eshte i ulet ndaj dhe behet thirrja për te tilla teste te cilat ndikojne ne zbulimin ne kohe te kesaj semundje e cila mund te jete e sherueshme.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts