Saturday, April 20, 2024
HomeAktualitetTrafikonin drogë e armë nga Shqipëria në Itali, 11 persona te bandes nder...

Trafikonin drogë e armë nga Shqipëria në Itali, 11 persona te bandes nder to 3 shqiptare

-

Policia italiane ka publikuar fotot e disa prej 11 pjesëtarve të bandës italo-shqiptare në Katania të cilët akuzohen për trafik ndërkombëtar droge dhe armësh. Ndër këta 11 persona, janë arrestuar 7 vetë, 4 italianë dhe 3 shqiptarë, konkretisht shqiptarët Moisi Habilaj, Maridian Sulaj dhe Fatmir Minaj.

Italianët e arestuar janë Vincenzo Spampinato, Gianluca Passavanti, Angelo Busacca dhe Antonino Riela.
Mediat italiane bëjnë të ditur se vitet e fundit banda kishte transportuar nga Shqipëria në Itali rreth 3.5 ton marijuanë, e cila në disa raste është sekuestruar gjatë dërgesave.

6y7ujhmn56ghtrhfgbn

Në veçanti, organizata kriminale, e cila dispononte armë e municione të tipit Kallashnikov, kishte fituar kontrollin mbi importin nga Shqipëria të sasive të mëdha të marijuanës, të cilat përdoreshin më pas për të furnizuar sheshet e Katanias në provincat e Raguzës dhe Sirakuzës, duke arritur një qarkullim që kapte vlerën e 20 milionë eurove.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts