Sunday, September 25, 2022
HomeShendetesiKoronavirus, grip apo ftohje, ja si të kuptoni se çfarë po ndodh...

Koronavirus, grip apo ftohje, ja si të kuptoni se çfarë po ndodh në trupin tuaj!

-

 

Sezoni i gripit dhe i viruseve po zgjat shumë, ndërsa ftohjet dhe koronavirusi janë të pranishme, si dhe një variant i ri i llojit Omicron, për të cilin ekspertët thonë se është më ngjitës se Delta.

Simptomat e ftohjes së zakonshme, gripit dhe coronavirusit janë shumë të ndryshme dhe nga prania ose mungesa e temperaturës, mund të dalloni më lehtë se cila dhimbje ju ka rënë.

lg.php.gif

lg.php.gif

Simptomat e ftohjes
Sistemi shëndetësor britanik ka veçuar disa nga simptomat më të zakonshme të ftohjes, duke theksuar se ato zakonisht shfaqen gradualisht:
dhimbje fyti
hundë e zënë ose rrjedhje
dhimbje koke
dhimbje muskujsh
teshtitje dhe kollitje
presion në veshë
temperaturë e ngritur
humbje e nuhatjes dhe shijes.

lg.php.gif

Simptomat janë të njëjta te të rriturit dhe fëmijët, por ato mund të zgjasin më shumë te fëmijët.

lg.php.gif

lg.php.gif

Simptomat e gripit
Sipas sistemit shëndetësor britanik, simptomat e gripit janë:
ethet dhe temperatura mbi 38 gradë
ndjesi lodhjeje dhe e rraskapitjeje
dhimbje trupi
kollë e thatë
dhimbje koke
dhimbje fyti
problem gjumi
humbje oreksi
diarre ose dhimbje barku.

lg.php.gif

Simptomat e coronavirusit
Që nga fillimi i epidemisë, simptomat e coronavirusit kanë ndryshuar, por mjekët kanë veçuar më kryesoret:
temperaturën e ngritur dhe kollë e papritur.
kollë e papritur që zgjat
ndryshim ose humbje e nuhatjes dhe shijes

lg.php.gif

Simptomat e variantit Delta
Duke gjykuar nga të dhënat e mbledhura përmes aplikacionit ZOE, simptomat që shfaqen varen nga fakti nëse jeni vaksinuar dhe sa doza vaksine keni marrë.
Simptomat pas dy dozave të vaksinës:

rrjedhje e hundës
dhimbje koke
dhimbje të fytit
teshtitje
humbje e shqisës së nuhatjes

Simptomat pas një doze të vetme:
dhimbje koke
rrjedhje e hundës
dhimbje të fytit
teshtitje
kollë e vazhdueshme

Simptomat e variantit Omicron
Sipas të dhënave më të fundit nga Londra, ku ka më shumë të infektuar me Omicron në Britaninë e Madhe, shkencëtarët kanë identifikuar pesë simptoma kryesore të këtij lloji:

dhimbje koke
rrjedhje e hundës
lodhje (e lehtë ose drastike)
dhimbje të fytit
teshtitje

Ekspertët theksojnë se simptomat e variantit Omicron janë humbja e oreksit dhe të përzierat, djersitjet gjatë natës dhe zëri i ngjirur.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,501FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts