Wednesday, May 25, 2022
HomesocialeE ftuar në emisionin ‘’Prespektivë’’ në Tv1 Channel Denada Shpuza, drejtoreshë e...

E ftuar në emisionin ‘’Prespektivë’’ në Tv1 Channel Denada Shpuza, drejtoreshë e qendrës sociale‘’Hapa të lehtë’’

-

Sa e veshtire eshte te jesh nje grua qe jeton ne periferi? Ngjarje te shumta ndodhin ne vendin tone, qe tregojne shpesh here jeten e veshtire te grave ne periferi. Sa eshte e domosdoshme te permiresohet jeta e tyre? Per te dikutuar mbi kete ceshtje e ftuar ne emisionin ‘’Prespektive’’ ne Tv1 Channel Denada Shpuza, drejtoreshe e qendres sociale‘’Hapa te lehte’’.

Shpuza: Grate dhe vajzat ne zonat rurale kane me pak hapsire qe zeri i tyre te degjohet, duhet te lubojme fort per te drejtat e tyre. Eshte e trishte kur mendon qe ka shume raste qe grate vriten, eshte e trishte qe ne vitin 2021 patem shume vrasje te grave dhe vajzave. Media dhe organizata te shoqerise civile lubojne fort per te drejtat e grave por perseri kemi vrasje. Shikojme permiresim te kuadrit ligjore por nuk po ndalohet vrasja e grave dhe e vajzave.

Duket sikur vajza dhe gruaja vazhdon te konsiderohet nje prone, per fatin tone te keq kjo nuk ndodh vetem ne zonat rurale. Eshte tragjike te mendojme se panvarsisht rritjes se kapaciteteve, permisimit te punes se insitucioneve perseri ndodhemi perballe fenomeneve te tilla. Ndodhemi perballe rasteve ku grate dhe vajzat vriten. Kjo na ben te kuptojme se eshte e veshtire te pranojme te drejtat e grave dhe te vajzave. Jeta e nje gruaje nuk i perket askujt tjeter por vetem asaj.

Ka shume gra dhe vajza qe i referohen qendres tone. Numerohen cdo vit mbi 100 raste te reja, pa llogaritur rastet e tjera te perseritura te cilat vazhdojne kerkojne ndihme. Kjo eshte nje shifer alarmante duke pasur parasysh numrin e popullsise. Sherbimet jane shume te rendesishme, jane shtylla kryesore te permirsojme jeten e grave dhe vajzave.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,333FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts