Saturday, March 2, 2024
HomeKulturëDasma shkodrane në Tiranë/ Këngë e valle tradicionale për të mbajtur gjallë...

Dasma shkodrane në Tiranë/ Këngë e valle tradicionale për të mbajtur gjallë kulturën

-

Me këngë valle dhe humor shkodrane u mbush sheshi i Pazarit të Ri në Tiranë.  Një aktivitet kulturor që synon mbajtjen gjallë të traditës dhe vlerave shkodrane.

Dasma shkodrane ketë herë u bë në Pazarin e Tiranës.

Të pranishmit ishin të shumtë, disa nga Shkodra e të tjerë adhurues të këngës shkodrane.

320 këngë këndoheshin dikur në dasmat shkodrane, thonë përfaqësues të qendrës kulturore ARKestra, e kjo e bënte të veçantë atë.

“Nuk i binte radha të këndohej dy herë e njëjta këngë. Imagjononi çfarë pasurie ka pasur në atë kohë Shkodra.”

Edhe  interpretimi i tyre kishte një radhë.

“Në këngët e njohjes, pastaj në këngët e fejesës, në ceremoninë e dasmës, pastaj kur vjen nusja, pastaj kemi humoristiket.”

Megjithëse me temperatura të ulëta vjeshte, pjesëmarrësit e dasmës shijuan çdo moment këngë valleje dhe humori.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts