Wednesday, April 17, 2024
HomeAktualitetNjë valë tjetër Covid? Brataj: Situata në Shqipëri e qetë, është gripi...

Një valë tjetër Covid? Brataj: Situata në Shqipëri e qetë, është gripi më agresiv

-

 

Shqipëria nuk ka sinjale për praninë e mutacioneve të reja të Covid-19, të cilat kanë rënduar situatën në Kinë. Skënder Brataj, drejtor i Urgjencës kombëtare dhe ekspert i komitetit teknik tregon se aktualisht jemi në një periudhë të qetë, me infektime të pakta nga koronavirusi.

“Fatmirësisht nuk ka shtim të numrit në këtë moment, fatmirësisht imunizimi natyral dhe numri i lartë i vaksinave që ishin armët më të mira, u përdorën”, thotë Brataj.

Europa ka rikthyer masat anti-Covid për qytetarët që vijnë nga Kina, jo vetëm për të konfirmuar pozitivitetin ndaj Covid-19, por edhe variantet e reja që janë në qarkullim. Grifon dhe Cerebrus janë dy mutacionet që kanë gjunjëzuar Kinën, si dhe kanë rritur alertin në Amerikë dhe në Europë.

“Ky variant i mbijeton më shumë se në variantet e dertanishme, qoftë mbrojtjes natyrale dhe vaksinave. Prandaj është shqetësues, se i shmanget mbrojtjes sonë”, thotë Brataj.

Shqipëria ende nuk ka vendosur kufizime ndaj shtetasve që vijnë nga Kina. Për Bratajn situata që po ndodh atje nuk mund të përsëritet në vendin tonë dhe kjo për disa arsye.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts