Sunday, October 1, 2023
HomeAktualitetMë shumë se 21,000 viktima dhe 75,000 të plagosur nga tërmeti vdekjeprurës...

Më shumë se 21,000 viktima dhe 75,000 të plagosur nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi e Siri

-

Të paktën 21,051 viktima janë regjistruar deri më tani, duke tejkaluar edhe parashikimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë të bëra pas tërmeteve.

Ndërkohë që numri i fataliteteve rritet frikshëm orë pas ore.

Pothuajse 75,600 njerëz janë plagosur në të gjithë Turqinë dhe Sirinë.

Në Turqi, 17,674 njerëz janë konfirmuar të vdekur, duke e bërë katastrofën po aq vdekjeprurëse sa një tërmet që goditi vendin në 1999 dhe çoi në krijimin e autoritetit të tij për menaxhimin e fatkeqësive, AFAD, 10 vjet më vonë.

Në Siri, janë raportuar 3,377 vdekje, 2,030 në veriperëndim të kontrolluar nga rebelët dhe 1,347 në territorin qeveritar.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,876FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts