Wednesday, June 7, 2023
HomeAktualitetOBSH: Rritet numri i vdekjeve nga tuberkulozi në Evropë, një bakter sulmon...

OBSH: Rritet numri i vdekjeve nga tuberkulozi në Evropë, një bakter sulmon kryesisht mushkëritë

-

Pas dy dekadash rënie të vazhdueshme, numri i vdekjeve nga tuberkulozi po rritet sërish në Evropë, paralajmëroi sot Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Në vitin 2021, kjo sëmundje e mushkërive mori jetën e 27,300 evropianëve, krahasuar me 27,000 një vit më parë, sipas të dhënave më të fundit të disponueshme. Me rreth 4,900 dhe 3,600 vdekje respektivisht, Rusia dhe Ukraina janë vendet më të prekura.

Numri po rritet, sipas OBSH-së, për shkak të lehtësimit të diagnozave gjatë izolimeve të vendosura për shkak të Covid-19, si dhe përhapjes së një tuberkulozi rezistent ndaj një antibiotiku të përshkruar kundër sëmundjes.

Është hera e parë në 20 vjet që prirja rënëse është përmbysur, sipas OBSH-së.

 

 

Në 53 vendet e zonës së Evropës të OBSH-së, e cila gjithashtu mbulon Azinë Qendrore, rreth 230,000 njerëz u sëmurën nga tuberkulozi, i cili shkaktohet nga një bakter që sulmon kryesisht mushkëritë – një total që mbetej i ulët në vitet e mëparshme.

“Rritja e numrit të vdekjeve nga tuberkulozi që shohim në vitin 2021 ka shumë të ngjarë për shkak të vonesës ose mungesës së diagnozave të tuberkulozit për shkak të problemeve në shërbime (…) gjatë pandemisë Covid-19,” shpjegoi OBSH për Agence France-Presse.

Për më tepër, prevalenca e tuberkulozit rezistent ndaj ilaçeve u rrit ndjeshëm, ku një në tre raste në vitin 2021 ishte tuberkuloz rezistent ndaj Rifampicinës.

Në shkallë globale, OBSH kishte shprehur tashmë shqetësimin në tetor për rritjen, për herë të parë në më shumë se 20 vjet, të rasteve të reja të tuberkulozit në vitin 2021 në botë.

Rreth 10.6 milionë njerëz në mbarë botën e zhvilluan sëmundjen atë vit, sipas të dhënave.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,803FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts