Wednesday, April 17, 2024
HomeAktualitetAkrepat 60 minuta para, kalojmë zyrtarisht në orën verore

Akrepat 60 minuta para, kalojmë zyrtarisht në orën verore

-

Nga dita e sotme hyjmë zyrtarisht në orën verore, çfarë do të thotë një shfrytëzim më i mirë i ditës dhe më shumë orë me diell. Nga mëngjesi i sotëm akrepat kanë shkuar 1 orë përpara duke kaluar nga ora dimërore në atë verore.

Ky ndryshim të do të thotë zgjim më herët, dhe dita do të jetë më e gjatë. Në këmbim të një ore gjumë më pak do të kemi një orë dritë më shumë. Në pranverë, e gjithë Europa kalon në orën e verës për të optimizuar përdorimin e rrezeve të diellit dhe rrjedhimisht konsumon më pak energji elektrike.

Prej dekadash, vendet e Bashkimit Europian aplikojnë dy orë, atë të dimrit, që nis të dielën e fundit të tetorit dhe orën verore që kthehet të dielën e fundit të marsit.

 

 

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts