Wednesday, April 17, 2024
HomeKulturëMbyllet presidenca hollandeze ne KiE

Mbyllet presidenca hollandeze ne KiE

-

Vargjet e interpretuara me mjeshtëri nga aktori Mirush Kabashi çelen mbremjen kulturore kushtuar përfundimit të presidencës hollandeze të këshillit të bashkimit Europian, organizuar në sheshin përpara bashkisë Shkoder nga ambasada e mbretërisë së vendeve të ulëta. Në këtë mbremje ishte e pranishme vetë ambasadorja Dewi Van de Weerd e shoqëruar nga qytetarja e parë e Shkodres Voltana Ademi. Duke shprehur emocionet e saj që sa herë vjen në Shkoder i ngjan me Hollandën, ambasadorja premtoi mbështetje me projekte në ato që i cilësoi si ura lidhëse mes dy vendeve.

Dua të shpjegoj se përse zgjodhëm Shkodres për të organizuar këtë mbrëmjë pas Tiranës, për mbylljen e presidencës hollandeze të këshillit të bashkimit Europian. Kemi zgjedhur Shkodren sepse është një qytet i ngjashëm i Hollandën. Ju jeni qyteti i parë i biçikletave dhe ajo është një mjet shumë e ipërdorur, jemi të lumtur për këtë sepse ndihemi si në qytetin tonë. Gjithashtu Shkodra është qyteti i ujit, keni burime ujore gjithandej si Hollanda, prandaj ne do të vazhdojmë të mbështesim me projekte sic kemi bërë në këtë fushë. Te impresionuar jemi edhe nga muzeu Marubi, krenari kombëtare i cili ka ardhur i kuruar me kujdes dhe i magjishëm nga arkitektët Hollandezë. Në shtator ne e presim Marubin në Hollandë, pra Shkodra si qytet i artit dhe kultures na intrigon gjithmonë, falemnderit për mikëpritjen.
Më pas të pranishmit shijuan intepretimin e grupit muzikor “Canto Ostinato Meets Jazz”. Grupi hollandez më herët dhuroi momente të veçanta për personat e qendrës së zhvillimit, duke ju dhënë atyre disa orë ndryshe me performancat muzikore.

Në këtë qendër marrin shërbim 87 persona, 47 prej të cilëve rezident.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts