Tuesday, July 23, 2024
HomeKulturë68 vjetori i “Masakres se Koplikut”

68 vjetori i “Masakres se Koplikut”

-

Me homazhe ne ish- godinen e burgut Koplik, ku 68 vjet me pare u ekzekutuan pa gjyqe 6 persona nga Malesia e Madhe, dhe u arrestuan 56 te tjere, ish te perndjekurit politik kane filluar aktivitetin perkujtimor për ate qe e kane cilusuar “Masakra e Koplikut”. Sekretari i Shoqates se ish te perndjekurve politik Malesi e Madhe, Rexhep Curri, permendi emrat e atyre qe u torturuan deri ne vdekje, për motive politike:
Me pas eshte vijuar me takimin perkujtimor, ku drejtues te ish te perndjekurve politik dhe te aferme te viktimave, folen për terrorin qe u ushtrua ne ate periudhe ne Malesine e Madhe. Ndersa kryetari i deges se Partise Demokratike, Anton Kokaj, tha se kjo parti eshte forca kryesore politike qe mbeshtetet tek ish te perndjekurit:
Besim Ndregjoni, ne emer te Unionit te ish te perndjekurve politik, i beri thirrje Kryetarit te Bashkise, Tonin Marinaj, qe te ndertoje memorialin ne kujtim te viktimave te regjimit komunist:
(sinkron – Besim Ndregjoni / President i Unionit te Ish te Perndjekurve Politik
Arrestimet dhe ekzekutimet ne Malesi te Madhe 68 vite me pare u urdheruan nga Ish – Ministri i Brendshem, Koçi Xoxe, me pretendimin se ishte formuar nje organizate politike me emrin “ Shqiponja me dy Krere”.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts