Friday, September 30, 2022
HomePolitikëNesër primaret e Partisë Demokratike, votohen nga anëtarësia 6 kandidatë për Bashkinë...

Nesër primaret e Partisë Demokratike, votohen nga anëtarësia 6 kandidatë për Bashkinë e Shkodrës

-

 

Të dielën do të zhvillohen primaret e Partisë Demokratike për të zgjedhur kandidatët për kryetarë bashkie në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit.

Në Bashkinë e Shkodrës do të votohen 7 emra nga anëtarësia e PD.

Në listë ndodhen emra të spikatur si ish-deputetët Bardh Spahija dhe Irma Kopliku, ish-kryetari i degës së PD në Shkodër, Astrit Bushati apo dhe nënkryetarja aktuale e bashkisë, Irena Shestani.

Gjithashtu, në primare do të votohen edhe figura të tjera të njohura të PD si, Ben Maliqi dhe Alfred Koçobashi.

Kandidatët në Shkodër
Astrit Bushati
Irena Shestani
Bardh Spahija
Irma Koplik
Ben Maliqi
Alfres Koçobashi

Sistemi i primareve është një risi për politikën shqiptare. Në statutin e miratuar nga delegatët e PD në Kuvendin e 11 dhjetorit u vendosën primaret në mënyrë që kandidatët për kryetarë bashkie dhe deputetë, të votohen nga anëtarësia.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,508FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts