Friday, October 7, 2022
HomePolitikëPetrit Vasili: Ku është lista e përgjegjësve të qeverisë, që duhet të...

Petrit Vasili: Ku është lista e përgjegjësve të qeverisë, që duhet të shkojnë para drejtësisë?

-

Nga Petrit Vasili

Qeveria tërhiqet nga 3800 çështje. Po lista e përgjegjësve të qeverisë, që duhet të shkojnë para drejtësisë ku është?
Qeveria terhiqet nga rekurset e 3800 çeshtje ne Gjykaten e Larte.
Thene thjesht qeveria terhiqet nga ankimimi nga 3800 çeshtje ku i ka humbur gjyqet, ku per te cilat edhe eshte ankuar ne Gjykaten e Larte.
Ministri i Drejtesise thote:
“Me këtë udhëzim, sapo të hyjë në fuqi, ne presim që Gjykata e Lartë të lehtësohet nga rreth 3800 dosje”.
Qeveria duke u terhequr pranon fajin dhe pasojat e humbjes se ketyre gjyqeve, qe do te paguhen nga parate e taksave te shqiptareve.
Pra 3800 vendime te qeverise kane qene te gabuara dhe me dem per interesin publik.
Pra qeveria eshte 3800 here ne faj.
Po lista e pergjegjsve per keto vendime ku eshte?
Faj pa fajtore nuk ka.
S’ka asnje te drejte Qeveria qe te mbroje fajtoret me shpjegimin se gjoja po lehteson Gjykaten e Larte.
Qeveria u terhoq nga 3800 ceshtje tani ka detyrim absolut te nxjerre listen e fajtoreve pergjegjes per keto vendime.
Terheqja nuk mund te jete kurrsesi alibi per per shkaktaret pergjegjes per to.
SPAK te verifikoje urgjentisht situaten sepse interesi publik eshte ne rrezik.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,518FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts