Wednesday, April 17, 2024
HomePolitikëLiberalizimi i vizave, Franca kushtëzon Kosovën: Të përdoret sistemi ETIAS

Liberalizimi i vizave, Franca kushtëzon Kosovën: Të përdoret sistemi ETIAS

-

 

Këtë të enjte, në një mbledhje me dyer të mbyllur, në Këshillin e Europës është propozuar që procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën të lidhet me funksionalizimin e sistemit për siguri në Evropë, ETIAS. Ky propozim besohet se është bërë nga zyrtarët francezë, dhe është mbështetur prej të paktën katër shteteve tjera: Suedisë, Belgjikës, Holandës dhe Spanjës.

ETIAS është sistem europian për autorizim dhe informacione rreth udhëtimit. Pas shqetësimeve në rritje për terrorizmin dhe krizën me migrantë, zyrtarët europianë kanë bërë thirrje prej kohësh për menaxhim më të mirë të njerëzve që hyjnë në kufijtë e BE-së.

Përmes këtij sistemi për autorizim të udhëtimit do të mblidhen dhe do të përditësohen informacionet e nevojshme për të vërtetuar se një person nuk përbën kërcënim për sigurinë. Ky sistem është krejtësisht elektronik, që mundëson marrjen e informacioneve për banorët e vendeve që nuk kanë nevojë për viza për të hyrë në Zonën Schengen.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts