Wednesday, April 17, 2024
HomePolitikëPresidentja e KE-së: Europa nuk është e plotë pa Kosovën! Vjosa Osmani...

Presidentja e KE-së: Europa nuk është e plotë pa Kosovën! Vjosa Osmani për liberalizimin e vizave: Po trajtohemi me standard tjetër!

-

Presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen në një konferencë për media pas takimit që ka pasur me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin, ka folur për çështjen e liberalizimit të vizave.

Von der Leyen tha se Komisioni i qëndron deklaratës se Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizim të vizave.

Ajo gjithashtu ka thënë se do të bëjë çmos për të bindur edhe Këshillin Evropian për të adresuar këtë çështje sa më shpejt dhe në mënyrë konstruktive.

“Sa  përket vizave. Kosova I ka plotësuar të gjitha kushtet e nevojshme. E Kemi thënë edhe në 2018 e kemi përsëritur. Janë plotësuar të gjitha standardet. Jemi plotësisht në anën tuaj. Do të bëjmë përpjekje ta bindim të gjithë këshillin që kjo temë të adresohet shumë shpejt në mënyrë konstruktive. ETIAS është i pavarur nga ky proces. Është proces shumë i rëndësishëm për BE-në. Ne do të kërkojmë përmes këtij instrumenti teknik që të gjithë që futen në BE të aplikojnë përmes këtij sistemi që do të jetë i pavarur nga kriteret e vizave. Me këtë do të kemi transparencë në lëvizje. Do të vlejë për të gjitha vendet e BE-së”, ka thënë ajo.

 

 

Nga ana e saj presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani tha se është vendimtare që BE të qëndrojë pranë Kosovës, duke shtuar se ka ardhur koha që Bashkimi Europian të ndërmarrë veprime konkrete drejt integrimit të vendeve demokratike të Ballkanit.

“Kosova pavarësisht  se është përformuesi më i mirë në thuajse çdo indeks demokratik dhe të sundimit të ligjit në rajonin tonë dhe më gjerë, për fat të keq sa i përket liberalizimit të vizave vazhdohet të trajtohet me një standard tjetër”, tha Osmani.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts