Saturday, June 3, 2023
HomePolitikëDigjitalizohen lejet e drejtimit. Këto janë ndryshimet me patentat aktuale

Digjitalizohen lejet e drejtimit. Këto janë ndryshimet me patentat aktuale

-

Ka përfunduar procesi i digjitalizimit të lejeve të drejtimit.

Formati i ri u përmbahet standardeve të BE-së me elementë shtesë të sigurisë.

Lajm i ri është zgjatja e afateve të patentave 2-vjeçare në 5-vjeçare.

Duke nisur nga ky muaj, dëshmitë e aftësive profesionale për drejtuesit e mjetit do të jenë totalisht të digjitalizuara.

Këto formate të reja përfshijnë të dhëna sipas kodeve të BE, përmbajnë elemente të sigurisë, eliminojnë mundësinë e manipulimit të të dhënave, janë rezistente dhe unifikojnë afatet e vlefshmërisë duke rritur ato 2-vjeçare në 5-vjeçare.

Kartonat e rinj do të jepen për aplikimet e reja ose për rinovimet, dhe nuk do të jetë e detyrueshme për qytetarët që kanë kartonat aktualë, deri në skadimin e afatit të tyre“, shkruan Rama.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,796FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts