Friday, March 24, 2023
HomePolitikëRrëzohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE

Rrëzohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE

-

 

Rrëzohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në KiE.

Italia, Franca, Gjermania dhe Britania janë shprehur kundër. Votimi është bërë nga ambasadorët e vendeve të Këshillit të Europës në Strasburg.

Gjithashtu Hungaria ka thënë hapur mbështetjen e saj për Serbinë dukë bërë të qartë edhe strategjinë e saj që të pengonte Kosovës, edhe për anëtarësim në BE dhe OKB.

Më herët ministri i jashtëm i Hungarisë kishte shprehur se pranimi sipas tij i parakohshëm i Kosovës në entitete të ndryshme europiane mund të jetë një rrezik. Nëse do të pranohet Kosova si anëtarë e Këshillit të Europës, qeveria do të votojë kundër”, kishte deklaruar më herët  Péter Szijjártó.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,748FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts