Thursday, March 23, 2023
HomePolitikëMiratohet fondi shtesë ndaj KQZ-së për votimin elektronik në 6 bashki...

Miratohet fondi shtesë ndaj KQZ-së për votimin elektronik në 6 bashki…

-

 

Është miratuar fondi shtesës në buxhetin e vitit 2023, miratuar për KQZ-në, për organizimin e zgjedhjeve për organet e vetëqeverisjes vendore, të datës 14 maj 2023.

Kështu KQZ-së  në buxhetin e miratuar për vitin 2023 i shtohet 1.99 mld lekë, në zërin “Shpenzime  korrente”, të programit  buxhetor, si dhe 606 389 067 lekësh, në zërin “Shpenzime kapitale”, të programit buxhetor për “Zgjedhjet  e përgjithshme dhe lokale”.

Efekti financiar i këtij vendimi, përballohet: 1.8 mld lekë  nga  fondi  rezervë  i  buxhetit  të  shtetit  për përballimin  e  kostos  së  zgjedhjeve,  miratuar  për vitin 202 dhe 800 000 000 lekë nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit për raste të paparashikuara  të njësive të qeverisjes së përgjithshme, miratuar për vitin 2023.

KQZ kërkoi 37 mln euro për të realizuar procesin e votimit elektronik edhe në 6 bashki të tjera për zgjedhjet e ardhshme vendore.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,745FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts