Thursday, March 23, 2023
HomePolitikë11 pikat e dakordësuara në Ohër, BE kushtëzon financimet. Kurti-Vuçiç 5 muaj...

11 pikat e dakordësuara në Ohër, BE kushtëzon financimet. Kurti-Vuçiç 5 muaj kohë të zbatojnë planin

-

Bashkimi Evropian publikoi pikat e marrëveshjes së dakordësuar, por pa firma të arritur në Ohër të shtunën, ndërmjet Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuҫiç.

Në aneksin që përmban 11 pika përcaktohet se Kosova dhe Serbia angazhohen plotësisht për t’i respektuar të gjitha nenet e Marrëveshjes, për t’i zbatuar të gjitha detyrimet e tyre përkatëse në mënyrë të përshtatshme dhe në mirëbesim.

Palët në Ohër ranë dakord dhe janë të qartë se Marrëveshja dhe Aneksi i zbatimit bëhen pjesë integrale e proceseve përkatëse të anëtarësimit të Kosovës dhe Serbisë në BE.

Bashkimi Europian do të organizojë një konferencë donatorësh brenda 150 ditësh, për të krijuar një paketë investimesh dhe ndihme financiare për Kosovën dhe Serbinë.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,745FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts