Sunday, September 25, 2022
HomeEkonomiI ftuar në emisionin ‘’Prespektive’’ ne Tv1 Channel Albert Tukaj - Kryetar...

I ftuar në emisionin ‘’Prespektive’’ ne Tv1 Channel Albert Tukaj – Kryetar i Bashkimit te Sindikatave te Pavarura

-

Nje nga temat me aktuale eshte rritja e çmimeve ne vendin tone. Çmimi i karburanteve dhe ushqimeve po rritet ne menyre te frigshme dhe te pakontrolluar nga qeverija.Protesta te shumta pati ne shume qytete te Shqiperis, nder to edhe ne Shkoder. Por pse keto protesta moren fund kaq shpejt? Kjo eshte tema e cila u diskutua mbremjen e se enjtes ne emisionin ‘’Prespekive’’ ne Tv1 Channel. Kush duhet te kontrolloje çmimet? A eshte normale nje rritje e tille ?

I ftuar në emisionin ‘’Prespektive’’ ne Tv1 Channel Albert Tukaj – Kryetar i Bashkimit te Sindikatave te Pavarura.

Tukaj: Ne nentor te 2021 me eshte bere nje pyetje, ku nje nga gazetaret me tha se si e parashikoj une vitin 2022? Dhe une jam pergjigjur se 2022 do te jete nje korrnize tejet e zeze . Fatkeqisht fjala ime doli. Ne jemi ne terren jo ne zyra sic eshte administrata shteterore.

Po te nisim me çmimet, eshte nje fakteqesi e madhe se ne nje popull me kaq pak banore kemi tre armiq jashtezakonisht te fuqishem. Shqiptaret kane armik qeverine Shqipatre, kane armiq monipolistet shqiptare dhe abuzuesit shqiptare. Po ti lidhim te tria keto del qeveria Shqiptare ne krye. Egzekutivi qe nuk merr asnje mase ne kohe krize per te zgjidhur probleminin dhe per te minimizuar rritjen e çmimeve.

Qeveria ne vend qe te taksoje devidentin, pronat , pagat e larta etj, qeveria takson vetem konsumin. Pra takson ato qe ne qytetaret e thjeshte blejme dhe jo ato qe ne te vertete duhen taksuar dhe i permend me lart. Prandaj eshte normale qe ekonomija te shkoje drejt zeros.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,501FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts