Sunday, February 25, 2024
HomePolitikëDeputeti i PD-së akuza të forta qeverisë: Në 8 muaj keni harxhuar...

Deputeti i PD-së akuza të forta qeverisë: Në 8 muaj keni harxhuar 330 mln euro për të blerë energji

-

Deputeti i PD-së Helidon Bushati deklaroi nga foltorja e Kuvendit se në vetëm 8 muaj janë harxhuar 330 milionë euro për të blerë energji.

Duke akuzuar qeverinë, demokrati theksoi se nuk ka krizë energjetike, por keqmenaxhim.

“Te nderuar Kolege, kryetari grupit te PS, nuk jemi ted ores se dyte, ne fakte jemi ted ores se trete
Mendoj se znj. Kryeministre duhet ti shpjegoje Kryeministrit se ato anije nuk punojne me mazur.
Ato qe ti mendon se i ke paguar sa frengu pulen, ke perfituar 500 mln. Hoqem gjeneratoret. Ketu ka keqmenaxhim energjitik, ne 2021 kemi prodhuar 9…terra dhe kemi konsumuar 9… terra, pra kemi harxhuar me pak.

Ne gjithe progressraportet BE thote diversifikimin energjitik, e ca keni bere ju? Ne 3 vite keni vene vetem 5 mega qe nuk mjaftojne. Nuk keni bere asgje per diversifikimin e energjise. Sikur te leshonit ato licencat qe keni leshuar, nuk do kishte krize sot ne Shqiperi. Nuk eshte krize energjitike, por krize menaxhimi.
Ne Europe cmimi lidhet me cmimin e gazit ne bursa, ne nuk kemi ne asnje rast gazifikim, e prandaj kjo nuk eshte krize energjitike, por krize menaxhimi.

 

Ke harxhuar 330 mln euro per te blere energji, nuk gjetet 15 mln euro per te bere Hecin e Vlores?Nje system energjitik ku jane hedhur 650 mln euro jo vetem te jep humbje elektrike, por ti rrit ato.
Sot keni 280 mln euro. Jeni i vetmi vend ne bote harxhohen qindar miliona euro dhe humbjet rriten.
Nje tallje tjeter qe ka lidhje me fashen, nuk kemi degjuar asnje minister pse e hoqen kete fashe.
Nga ajo fashe nuk prekej 4% por mbi 20% te konsumatoreve shqipetar.
Si e filluat rritjen e fashave? Rritja e cmimeve ne tregjet boterore.
A u deshen vetem 7 dite qe ta kuptonit se shtatori eshte muaj me konsum te ulet.
A keni pare qe faturistat vijne vetem 1 here ne muaj, si e kuptuat qe ne 1-17 tetor u ul 5% konsumi.
Ju lutem, nga ky kursim energjie, mos perfshini shkollat e spitalet.”, tha Bushati.

 

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts