Tuesday, July 23, 2024
HomeKronikaShpërthen vullkani Etna, dëme të shumta, mbyllen fluturimet ...

Shpërthen vullkani Etna, dëme të shumta, mbyllen fluturimet …

-

 

Vullkani më i madh i Europës, Etna ka shpërthyer ditën e djeshme, duke hedhur hi në Catania, qyteti më i madh i Siçilisë lindore dhe ka detyruar një pezullim të fluturimeve në aeroportin e atij qyteti.

Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë i Italisë, ose INGV, i cili monitoron nga afër Etna me instrumente në shpatet, vuri në dukje se mbulimi i reve në një ditë me shi po pengonte pamjet e shpërthimit, i cili shpesh shërben për një shfaqje spektakolare të llavës flakëruese gjatë vullkanit jo shpërthime të rralla.

Makinat në qytet ishin të mbuluara me një shtresë pluhuri të errët, treguan pamjet në mediat italiane.

Tjetër video për vullkanin Etna

 

Situata nga shpërthimi i vullkanit Etna

Foto

   

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts