Monday, June 21, 2021

Testohet avioni elektrik më i madh në botë/ Ja sa qëndroi...

  Nga analizat e shumta, sektori i aviacionit konsiderohet nga përgjegjësit kryesorë për shtimin e gazrave të dëmshëm në atmosferë. Por avionët elektrikë shihen si opsioni...

Efektet e COVID-19, ja si mund të jetë fluturimi pas pandemisë

  Koronavirusi ka ndikuar në shumë aspekte të jetës, aq sa ajo nuk do të jetë njësoj si më parë. Edhe transporti ajror nuk do të...

Kompanitë e makinave premtojnë prodhimin e respiratorëve për të luftuar COVID-19

  Pas kërkesës së disa qeverive ndaj kompanive të makinave për prodhimin e pajisjeve respirative për të luftuar COVID-19, disa firma janë përgjigjur. Ditën e djeshme,...

Rezultoi pozitiv me COVID-19 Princi i Monakos, Presidenti Meta: I uroj...

  Përmes një postimi në Facebook, presidenti Meta, i uron shërim të shpejtë Princit të Monakosë, Alberti II, pas është i infektuar me COVID-19. Meta: Me shqetësim...

Anulohet Eurovision 2020, ja kur do të mbahet sërish

  Kjo është hera e parë në 64 vite që festivali Europian i Këngës “Eurovision Song Contest”, nuk do të zhvillohet pasi siç thuhet në...

Mungesa e aktivitetit fizik i bën dëm jo vetëm trupit…

Pasiviteti i bën dëm jo vetëm trupit, por edhe mendjes. Mungesa e aktivitetit fizik rrit 30% rrezikun për simptomat depresive rreth moshës 18-vjecare. Dhe...

Dëshmia e rrallë e ish-kryetarit të Degës: Si i shtypëm dhe...

Publikohet historia e panjohur e ndodhur në qytetin e Shkodrës më 23 janar të vitit 1983, kur dy të rinj, Fatmir Gusha dhe Sali...

Tentoi vetëvrasjen duke prerë gishtat e këmbës, por e varrosën të...

Publikohet për herë të parë historia e panjohur e Sulejman Vuçiternës nga fisi që e ka prejardhjen nga Verbovsi i Drenicës së Veriut. Memorie.al...

Miliarderi që po bën histori, zbulon recetën e famshme të kafes...

Dave Asprey është themeluesi i markës kulti amerikane të kafesë Bulletproof. Ai e quan vetën biohacker pasi përdor shkencën dhe teknologjinë për të përmirësuar...

Pse avionët janë zakonisht të bardhë?

Gjithçka ka ndonjë arsye të veçantë. Nuk jemi mësuar të shohim avionë me ngjyra të ndryshme, përveç të bardhë. E pse aeroplanët janë pothuajse gjithmonë të...

Artikujt e fundit