Thursday, February 29, 2024
Home Politikë Komisioneri Avramopulos sot në Tiranë, do nënshkruhet marrëveshja me Xhafën

Komisioneri Avramopulos sot në Tiranë, do nënshkruhet marrëveshja me Xhafën

0
682

Në Tiranë ndodhet për një vizitë Komisioneri për Migrimin dhe Punët e Brendshme, Dimitris Avramopulos.

Mësohet se një nga qëllimet e tij të vizitës në Tiranë është edhe nënshkrimi i një  marrëveshje mes policisë shqiptare dhe Frontex, Agjensisë së BE që mbikqyr kufijtë tokësorë e detarë të zonës europiane Shengen, në koordinim me vendet anëtarë të zonës Shengen.

Mësohet se komisioneri Avramopulos do të shoqërohet në këte takim më një grup ekspertesh të Frontex, me të cilët pritet të zyrtarizohet bashkëpunimi

Marrëveshja parashikon kontrolle dhe operacione te përbashkëta mes dy policve, por policia shqiptare do te mbeshtet nga Frontex me trajnime dhe logjistikë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here