Sunday, May 16, 2021

VOA: Raport i rremë i ekpertëve për Teatrin Kombëtar

  Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit paditi sot në Prokurorinë e Tiranës vendimin e djeshëm të këshillit bashkiak për të shembur Teatrin Kombëtar. Ata akuzuan për...

Intervista e Ismail Qemalit më 1911 në Kostandinopojë mbi revoltën e...

  “Le Voltaire” ka botuar, të mërkurën e 8 marsit 1911, në faqen n°3, intervistën e Ismail Qemalit në lidhje me zhvillimet asokohe në Shqipëri dhe...

“Ruaji pak se të ruaj shumë”. Shkrimtari Fadil Kraja, perifrazon Biblën...

    Ka qëndruar rregullisht ne shtepi qe nga dita kur kjo u kërkua zyrtarisht, si nder masat kryesore per tu mbrojtur nga koronavirusi. Shkrimtari i...

Një shqiptar përfaqëson Zvicrën në Eurovision, do të këndojë në frëngjisht

  Kantautori me emrin artistik Gjon’s Tears, e me emrin e vërtetë Gjon Muharremaj, do të jetë këngëtari i cili do ta përfaqësojë Zvicrën në...

Cirku i Dibres së Madhe në “Migjeni”, artistët dhurojnë numra shpejtësie...

      Teatri “Migjeni” mirëpriti në një rikthim thuajse pas 20 vitesh, cirkun e Dibrës së Madhe të Maqedonisë së veriut. Artistët shqiptarë që jetojnë përtej...

“Mullini i Erës”, nga Ulqini mbërrin në Shkodër

    Librin e 10-te te krrieres se tij letrare, shkrimtari nga Ulqini, Gani Karamanaga, e ka promovuar ne biblioteken “Marin Barleti” Shkoder. Pas studiuesit ulqinak,...

“Një shëtitje me Karnivalin”, variete e shoqnisë kulturore “Illyricum”, miq të...

    “Një shëtitje me Karnivalin”, një variete e shoqnisë kulturore “Illyricum” miq të Shën Françeskut erdhi mbrëmjen e së martes e mbushur me bejta, parodi,...

”Kur t’met dopjogjashta”, karnavale 2020, të vecantat dhe specifikat e tyre

  ''Kur t'met dopjogjashta'' keshtu u titulluan karnavalet 2020 te cilat shoqeruar per disa dite qytetin e Shkodres me nje atmosfere festive per ti permbyllur...

Presidenti Meta në Teatrin Kombëtar: Pasuri kulturore e pazëvendësueshme

  Presidenti i Republikës Ilir Meta ka qenë pjesë aktivitetit “Tirana- një shekull kryeqytet” të organizuar në ambientet e Teatrit Kombëtar, nga shoqata “Tirana Intellectum”,...

Ramazan Çeka në “Start”: Ja kujtimet e mija me ikonën e...

Gazetari, publicisti edhe tekstshkruesi, Ramazan Çeka i ftuar ne studion e emisionit "Start" ne Tv1 Channel foli per ikonen e muzikes shqiptare, Nexhmie Pagarusha...

Artikujt e fundit