Sunday, July 21, 2024
HomeKulturëMinistrja e Kultures Elva Margariti: Varret monumentale të Idromenos dhe Marubit do...

Ministrja e Kultures Elva Margariti: Varret monumentale të Idromenos dhe Marubit do t’i nënshtrohen restaurimit

-

 

🗣️🗣️🗣️ Varret monumentale të Idromenos dhe Marubit do t’i nënshtrohen restaurimit.
Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale miratoi projektin e ndërhyrjes konservuese dhe restauruese në Varrin monumental të piktorit dhe fotografit Kolë Idromeno dhe të varrit Monumental të Familjes Marubi, në Varrezat e Rrmajit në Shkodër.
Pastrimi, konsolidimi, rimodelimidhe plotësimi i elemeneteve dekorative që mungojnë janë disa nga ndërhyrjet që do të kryhen, duke synuar ruajtjen e këtyre monumenteve simbolike ku prehen disa nga figurat më të shquara të arteve pamore shqiptare.

#ministriaekulturës #kultura2023 #kktm

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts