Thursday, April 22, 2021

Studimi i fundit, mjeku italian: Asimptomatikët e prekur me Covid-19 nuk...

  Mjeku i njohur virolog Italian, thotë se një studim i fundit ka treguar se personat asimptomatikë nuk infektojnë të tjerët me koronavirus. Sipas tij, vëzhgimi...

Edhe pas shërimit nga COVID-19, 30% e pacientëve do të kenë...

  Edhe pasi pacientët e prekur janë shëruar nga koronavirusi mushkëritë e tyre nuk janë më të njëjtat. Reth 30% e pacientëve të shëruar nga...

Drejtori i Institutit Italian të sëmundjeve: Vaksina anti-covid do të jetë...

  Drejtori i Institutit Italian të sëmundjeve infektive në Romë Giuseppe Ippolito ka informuar sot se po ecën pozitivisht procesi për vaksinën anti Covid 19. "Parashikimet...

Studimi i ri/ Imuniteti te njerëzit që janë prekur nga Covid-19...

  Imuniteti tek njerëzit që janë prekur nga koronavirusi mund të zgjasë deri në 6 muaj. Kështu thuhet në një studim, duke ngritur sërish pikëpyetje mbi...

Shkencëtarët kanadezë: Kanabisi mund të parandalojë dhe të trajtojë Covid-19

  Një ekip i shkencëtarëve kanadezë besojnë se kanabisi mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e Covid-19. Studiuesit nga Universiteti i Lethbridge thanë që një...

Lajm i mirë/ Studimi: Koronavirusi nuk mbijeton në ujërat e kripura

  – Koronavirusi nuk mbijeton në ujërat e detit. ”Ky është një lajmi i mirë për ata që do të frekuentojnë plazhet këtë verë”, thanë studiuesit...

Studimi: Stina e verës nuk do ta ndalë përhapjen e koronavirusit....

  Klima, veçanërisht lagështia, luan një rol në përhapjen e gripit dhe të tjerë koronavirusëve. Por ky faktor, sipas studiuesve të Universitetit Princeton, është i kufizuar...

OBSH paralajmëron Europën: Jo kohë për festë, përgatituni për një valë...

  Vendet evropiane duhet të kujdesen për një valë të dytë vdekjeprurëse të Covid-19 sepse pandemia nuk ka mbaruar, tha zyrtari më i lartë i...

Rezultate pozitive nga vaksina anticovid në SHBA, prodhohen antitrupa të njëjtë...

  Kompania amerikane e bioteknologjisë Moderna deklaroi ditën e sotme se rezultati i fazës së parë për prodhimin e vaksinës kundër COVID-19 ka rezultuar me...

Shkencëtarët: Rrezet e diellit arma sekrete kundër koronavirusit, shkatërrojnë virusin në...

  Një pranverë me diell mund të shpjegojë pjesërisht pse rastet e koronavirusit kanë rënë ndjeshëm në javët e fundit, sipas shkencëtarëve. Disa studime kanë sugjeruar...

Artikujt e fundit