14 shkurt, dita e dashurise, ne Shkoder nje dite normale, dhurata e preferuar mbeten lulet  

0
1265

 

14 shkurti, e njohur ndryshe si dita e te dashuruarve, ne Shkoder ka qene pothuajse nje dite normale. Duke shmangur xhirot e pervitshme ne pedonale, ciftet qe kane festuar tashme duket se zgjedhin nje tjeter menyre. Por pavarsisht kesaj pamje qe ofron qendra e Shkodres, dyqanet e luleve kane vijuar ofrimin e shumellojeshmerise se buqetave, dhuratave dhe mbi te gjitha paketimeve.

Vetëm pak vjet më parë, diçka më shumë se para një dekade, festa e të dashuruarve mori qytetarinë e një feste të vërtetë edhe për shqiptarët. Aq shumë ra në sy kjo, sa “të rriturit” mendonin se kjo ishte një festë krejtësisht rinore, thuajse “e ndaluar” për ta. Kjo për shkak të mosnjohjes së festës, historisë dhe domethënies së saj. Kjo gje hidhet poshte edhe nga shitesit e luleve ne Shkoder, te cilet thone se ka patur nje numer te madh te moshes se trete te cilet kane preferuar te bejne dhurata ndaj partereve.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here