Paloka flet për ‘fakte të reja’: Pse duhet të kërkohet arrestimi i Tahirit

0
542

Nënkryetari i PD-së Edi Paloka, njëherësh edhe kryetari i Komisionit Hetimor për çështjen ‘Tahiri’ përmes një statusi në faqen e tij të ‘Facebook’-ut sulmoi qeverinë.

Paloka shkruan se ka fakte te reja për arrestimin e ish-ministrit Tahiri, ndaj dhe prokuroria sipas tij duhet të kërkojë këtë gjë. Mes të tjerash demokrati tha se Rama urdhëroi bllokimin e drejtësisë.

REAGIMI I PALOKËS
Faktet e reja. Prokuroria duhet të rikërkojë arrestimin e Tahirit dhe të gjithë atyre që rezultojnë në lidhjet kriminale Habilaj-Tahiri.
Nuk kane qene te pakta provat qe inkriminonin Tahirin as ne argumentimin e kërkesës së parë të Prokurorisë së Krimeve te Rënda për arrestimin e tij, por Rama urdhëroi bllokimin e drejtësisë nëpërmjet votave të maxhorancës.
Sot jemi nen driten e provave te reja te dala prej pergjimeve mbi lidhjet direkte dhe bashkepunimin kriminal te drejtorit te policise emeruar nga Tahiri me Habilajt, “kushot” e Tahirit dhe shoferin e Tahirit. Por jo vetem kaq; te tjera lidhje te mohuara deri me sot , si ato midis Tahirit dhe Sotes, bashkeshortes se Tahirit dhe Sotes apo dhe shoferit te Tahirit qe duket eshte zgjedhur shpesh si ndermjetes, demaskohen nga pergjimet e zbardhura se fundmi.
Pse u perpoqen ti fshehin keto lidhje edhe pasi ne makinen e Sotes u gjenden 860 mije euro dhe dokumenta te Tahirit dhe bashkeshortes se tij? Pse u sajua nje skenar banal e qesharak se dokumentat i paskesh patur shoferi i Tahirit qe i paskesh harruar ne te njejten makine ku u gjenden mbi 800 mije euro cash qe paskeshin qene “para xhepi per te bere pazar” ne mes te nates…!
Pse u mohuan lidhjet e Tahirit me Soten ne se nuk ka gje per te fshehur ? Po telefonatat me bashkeshorten qe tregojne se lidhja ka qene shume me tej se sa thjesht marrja e nje tenderi ne ministrine e Tahirit? Apo Tahiri do te thote se nuk ka dijeni per keto lidhje…?
E te kthehemi tek linja direkte e Habilajve me kushon.
Qe Sajmiri “shofer kamioni” merrte dhurata mbi dhjete mije euro per bashkeshorten dhe nenen , e degjuam nga Tahiri dhe deputetet e Rames. Edhe qe ketij “shoferit” i duheshin miliona euro per zgjedhje e degjuam. Po kush te jete ky “kushua” i Habilajve qe paska force te mbyll gjithshka, te mbuloj cdo krim, madje mos pyes as kur keto krime jane te faktuara nga sherbimi sekret?!
Nuk ka budalla, perfshi dhe deputetet e Rames qe edhe po te mos e kene ditur , nuk e kane kuptuar se kush eshte.
Sigurisht qe ata perseri do urdherohen e perseri do votonin kunder ne se Prokuroria e krimeve te renda do lejohej te kerkonte perseri arrestimin e Tahirit. Do urdheroheshin nga Rama sepse pas Tahirit eshte gjithnje Rama.
Drejtuesit e policise qe rezultojne te implikuar e qe u njoftuan te arratisen , deshmitari kyc i ekstraduar ne Itali dhe vota e deputeteve te PS kunder procedimit te drejtesise me Tahirin , jane te gjitha vepra te Rames.
Rama prape mund ti detyroj deputetet e tij te votojne kunder ne se prokuroret kerkojne arrestimin e Tahirit. Rama si kryeprokuror mund te mos lejoje edhe qe kjo kerkese te behet nga prokuroret e ceshtjes.
Ka nje komision hetimor tashme edhe nga opozita ne Parlament. Te shohim cilat menyra do perdore Rama per te bllokuar dhe kete hetim. A do ja dale ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here