25 vite nga palestra e pare e xhudos ne Shqiperi

0
784

 

Anton Shkoza: Kenaqesi e madhe por edhe shume veshtiresi

25 vite me pare, ne qytetin e Vau – Dejesit, nje I ri I apasionuar pas sportit vendosi te hape palestren e pare te xhudos ne Shqiperi. Ai ishte Anton Shkoza. Me pasionin dha shpirtin e tij te gares, ai arriti te sfidonte cdo veshtiresi te kohes dhe cdo mentalitet duke mbledhur sebashku te gjithe te rinjte, ne nje periudhe kur sporti ishte nder te fundit per nga rendesia. Me 20 Prill 2018, Anton Shkoza dhe klubi I tij festuan 25 vjetorin e krijimit ku moren pjese figura te sportit, drejtues te bashkise Shkoder dhe ato te arqipeshkvise.

Pa Anton Shkozen, ne Shqiperi nuk do te kishte as xhudo, prandaj ai shprehet I lumtur per keto 25 vite sport.

Ne vendin tone, sporti eshte vuajtje dhe sacrifice prandaj Shkoza tregon edhe nje nga momentet me te veshtira te tij.

Ne vitin 1997 Anton Shkoza mori pjese ne Lojerat Olimpike te Italise, ku fitoi  “Rripin e Zi”. Ndersa pergatitej per te marre pjese ne Lojerat Olimpike te Sidnejt ne vitin 1999 (ne Australi), gjate stervitjes pesoi nje aksident. Edhe pse me aftesi te kufizuara, asgje nuk e ndali Shkozen ne misionin e tij te bukur per edukimin dhe trajnimin e femijeve te shkodres dhe Vau Dejesit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here