Monday, April 22, 2024
Home Shendetesi Antibiotiku më i fuqishëm natyror! Përzjeria e mjaltit me hudhrën bën mrekulli...

Antibiotiku më i fuqishëm natyror! Përzjeria e mjaltit me hudhrën bën mrekulli për shëndetin tonë

0
2296

Si mjalti ashtu edhe hudhra kanë veti të fuqishme antibiotike që konsolidojnë sistemin tuaj imunitar. Nga njëra anë, përfitimet e mjaltit me ujë të nxehtë përfshin dëbimin e të gjitha toksinave nga trupi juaj dhe nga ana tjetër, hudhra njihet që është një ushqyese me shumë më pak kalori.

Cilat janë përfitimet e mjaltit dhe hudhrës?

Ushqen lëkurën tuaj:

Një përzjerie e hudhrës dhe mjaltit rinovon lëkurën tuaj dhe i jep një shkëlqim të përhershëm.

Kuron ftohjen e zakonshme dhe alergjitë:

Karakteristikat anti-bakteriale të mjaltit dhe hudhrës kurojnë të ftohtin e zakonshëm dhe alergjitë në pak ditë.

Forcon imunitetin:

Përzierja e hudhrës dhe mjaltit ndihmon në forcimin e imunitetit.

Përveç këtyre përfitimeve kryesore të hudhrës dhe mjaltit, përfitime të tjera të hudhrës dhe mjaltit përfshijnë menaxhimin e niveleve të kolesterolit tuaj, ndihmon në uljen e shanseve të sulmit në zemër dhe shumë më tepër.

Le të shqyrtojmë disa karakteristika të hudhrës dhe mjaltit për të ditur se sa mund të ndikojnë në trupin tuaj.

Hudhra përdoret pothuajse në të gjitha pjatat që përgatiten për t’i shtuar aromë atyre. Por, vetitë e hudhrës janë përtej të qenit një forcues i shijes. Hudhrat e papërpunuara janë shumë më tepër se kaq. Hudhra është përdorur që nga kohërat e lashta për të shëruar sëmundje të ndryshme. Kultura të ndryshme i përdorin për përdorime të ndryshme si, kinezët i përdorin për tretje dhe çrregullime të frymëmarrjes dhe në kulturën romake përdoret për çrregullime gastrointestinale dhe zvogëlojnë sëmundjet e kyçeve. Përbërësi jetik përgjegjës për vetitë magjike të hudhrës është alliin. Kur kafshoni në hudhër, alliina vjen në kontakt me trupin tuaj dhe bëhet alicinë e cila ka veti antibakteriale, antifungale dhe antivirale. Ky përbërës ruhet në hudhër kur e keni të papërpunuar. Pasi të shtoni hudhrat në përgatitjen e ushqimit tuaj, ju prireni ta shkatërroni këtë përbërës dhe vetitë e tjera shëruese duke e ngrohur atë. Hudhra ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit, trajton ftohjen e zakonshme dhe forcon sistemin tuaj imunitar.

Mjalti është përdorur si ilaç natyral që nga kohërat e lashta. Mjalti ka veti ushqyese dhe medicinale që e bëjnë atë ilaçin perfekt natyror. Ju duhet të mendoni se çfarë e bën mjaltin një gjë kaq të bukur? Përgjigja është antioksidantët dhe enzimat e pranishme në mjaltë, gjithashtu mineralet që ai përmban. Do të hutoheni për të zbuluar larminë e mineraleve dhe vitaminave që përmban mjalti – magnez, fosfor, kalcium, hekur, zink, kalium, vitaminë B6, niacin, thiamin, dhe lista vazhdon.

Tani imagjinoni, efektin madhështor në trupin tonë kur marrim një përzierje mjalti dhe hudhra. Thjesht do të shumëfishojë efektin. Përfitimet e mjaltit dhe hudhrës të kombinuara së bashku janë të shumëfishta.

Si të bëni hudhra dhe mjaltë?

Gjërat që ju nevojiten:

-12-13 kokrra hudhër

-Një filxhan mjaltë (afërsisht 335g)

-Një kavanoz i vogël me kapak të shtrënguar.

Procesi:

-Merrni 12 kokrat e hudhrës dhe qërojini.

-Vendosni në kavanoz.

-Hidhni ngadalë gotën e mjaltit në kavanoz.

-Hiqni flluska të bllokuara nga ajri, nëse ka me një lugë.

Sigurohuni që hudhrat të jenë zhytur plotësisht në mjaltë.

-Mbulojeni përzierjen me kapak dhe lëreni atë për disa ditë.

-Pas disa ditësh, hapeni kapakun dhe përdoreni çdo ditë për të dëshmuar rezultate të shkëlqyera në trupin tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here