Sunday, June 16, 2024
Home Aktualitet SHBA stërvitin Forcat Speciale të ushtrisë shqiptare, ambasada e SHBA: Trajnimi i...

SHBA stërvitin Forcat Speciale të ushtrisë shqiptare, ambasada e SHBA: Trajnimi i parë që nga 2017, qëndrojmë krah për krah

0
1040

 

Forcat Speciale të ushtrisë amerikane kanë stërvitur Forcat Speciale të Ushtrisë shqiptare. Ambasada e SHBA ka publikaur pamjet nga stërvitja e trupave në disa disiplina ushtarake.

“🇦🇱️ | Zyrtari i Lartë dhe Atashehu i Mbrojtjes në Ambasadën Amerikane në Tiranë David Millner, Shefi i Zyrës së Bashkëpunimit në Mbrojtje Erol Munir dhe Zëvendës Shefi London Nagai, Ministri shqiptar i Mbrojtjes Niko Peleshi dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm në Forcat e Armatosura të Shqipërisë, Gjeneral Major Bajram Begaj, morën sot pjesë në një stërvitje dhe garë aftësish ushtarake, ku Forcat Speciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës vlerësuan skuadrat e Forcave Speciale Shqiptare përmes stërvitjeve të ndryshme.

Ky ishte aktiviteti përmbyllës pasi ushtarët nga Komanda e Operacioneve Speciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Evropë (SOCEUR) kanë stërvitur Forcat Speciale Shqiptare përgjatë gjithë muajit korrik. Forcat amerikane kanë stërvitur ushtarakët e Forcave Speciale Shqiptare në fusha të shumta specializimi, duke përfshirë aftësitë në qitje, mjekësi dhe komunikimi. Ky ishte trajnimi i parë nga Forcat Speciale Amerikane që u zhvillua në Shqipëri që nga viti 2017 dhe tregoi se megjithëse Defender Europe 21 ka mbaruar, ne vazhdojmë të stërvitemi së bashku, të punojmë së bashku dhe të qëndrojmë, #KrahPerKrah, gjithmonë”, shkruan ambasada amerikane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here