Thursday, June 20, 2024
Home Politikë Deputeti Spahia: Konkurset e spitaleve një farsë, emërimet janë politike

Deputeti Spahia: Konkurset e spitaleve një farsë, emërimet janë politike

0
897

Deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, denoncoi atë që ai e quan  farsën e re të Edi Ramës me sistemin shëndetësor duke zbuluar se konkursi për drejtuesit e spitaleve të Shqipërisë është vetëm një fasadë.

Në një status në facebook, anëtari demokrat i Komisionit të Shëndetësisë sqaroi se, në të vërtetë, ata janë emerime politike të eskponentëve të Partisë Socialiste ose të lidhur me pushtetin e saj.

1. Premtimin e Edi Ramës se drejtuesit e rinj të spitaleve do të ishin profesionistë të zgjedhur me konkurs, e përgënjeshtron fakti se Enkelejdi Joti është rikonfirmuar në krye të Qendrës Spitalore Universitare Nënë Tereza. Ish Drejtori i Përgjithshëm i Top Channel njihet për vënien në shërbim të Edi Ramës të televizionit kombëtar.

2. Në Spitalin e Sanatoriumit është rikonfirmuar një emërim tjëtër i Edi Ramës, Perlat Kapisyzi, bashkëshort i zëvendësministres Mira Rakacolli, këshilltar Ps në minibashkinë 2 gjatë periudhës 2004-2008.

3. Në spitalin e Shkodrës është emëruar një përson tjetër politik, kandidati për deputet i PS në Shkodër, Vilson Masmalaj.

4. Në drejtim të spitalit të Beratit është emëruar, ish deputeti i PS, Eduard Bejko.

5. Në Spitalin e Durrësit është ëmruar me urdhër politik dhe jo me konkurs, kryetari i Këshillit Bashkiak, PS, Alban Ramohitaj.

6. Në spitalin e Dibrës është shpërblyër me vendim politik i akuzuari për blerje votash, eskponent i PS në Dibër, Spartak Koltraka.

7. Në Spitalin e Traumës është emëruar me, Arben Zenelaj, i njohur për lidhjet me PS.

8. Në Maternitetin e Tiranës është emëruar më urdhër politik një tjetër aktiviste e PS, Eliona Demaliaj.

9. Në spitalin e Tropojës është emëruar anëtari i kryesisë së PS Kukës, Ismet Nika.

Deputeti Bardh Spahia thotë se emërime të tilla politike dhe nuk i shërbejnë qytetarëve, por partisë në pushtet dhe janë një provë sesi Edi Rama mashtron publikisht qytetarët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here