“Lexo per mua – letersia e ndaluar”, te rinjte kujtojne kohen e ndaluar te periudhes komuniste

0
733

 

Ndonese kane kaluar shume vite qekur leximi ishte i ndaluar ne vendin tone, kjo nuk ka penguar aspak te rinjte q eta kujtojne ate periudhe. Madje jane  Studentet e Universitetit te Durresit at ate cilet prezantuan nje aktivitet  per regjimin komunist,Ne muzeun “Vendi i Deshmise dhe Kujteses”, studentet. Aktiviteti erdhi nen titullin “Lexo per mua – Letersia e ndaluar”. Per pedagogen Rregjina Gokaj Prendushi, ky takim eshte i rendesishem per vleren qe mbart dhe zhvillohet per ndergjegjesimin e te rinjve.

Ndersa, Asim GEGA  nje ish- i burgosur gjate regjimit komunist tregon vuajtjet gjate asaj periudhe.

Pjese e ketij aktiviteti u bene edhe disa botime te shkrimtareve shqiptar nder vite.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here