“Pranimi ne BE nuk behet me aksion”, Dervishi: Qeveria dhe opozita kane shume pune deri ne qershor

0
540

Rekomandimin e Komisionit Europian qe Bashkimi Europian te hape negociatat me Shqiperine per ta pranuar anetare me te drejta te plota, analisti politik, Lufti Dervishi, e quan nje lajm te mire. Ai thekson se nese ne qershor apo ne nje date tjeter te afert ky rekomandim zyrtarizohet, atehere fillon transformimi i madh i Shqiperise.

Dervishi kujton se eshte shume e rendesishme se si e do ta shfrytëzoje qeveria periudhen e mbetur deri ne Qershor, per te bindur vendet qe akoma hezitojne ndaj Shqiperise.

Por, perveç Qeverise, edhe opozita ka rastin te reflektoje per kete rekomandim ne qëndrimet e saj politike brenda dhe jashte vendit:

         Pranimi i Shqiperise ne Bashkimin Europian prej dekadash eshte nje enderr e shqiptareve. Kujtojme se motoja e e lëvizjes se dhjetorit 1990 per përmbysjen e regjimit komunist ishte “E duam Shqiperine si Europa”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here