Saturday, June 6, 2020

Itali, sekuestrohet gomonia e mbushur me drogë, dy shqiptarë të arrestuar

301
0

Një tjetër gomone me drogë nga Shqipëria është sekuestruar në orët e para të mëgjesit të sotëm nga roja bregdetare italiane.

Në mjetin lundrues janë sekuestruar rreth 300 kg drogë e janë vënë në pranga 2 skafistë shqiptarë.

Roja bregdetare italiane ka identifikuar gomonen me një ngarkesë të dyshimtë në bord,  në afërsi të plazhit “Le Cesine” në komunën Vernole të provincës së Lecces, duke u vënë mënjëherë në ndjekje të saj.

Dy skafistët sapo kanë nuhatur ndjekjen nga roja bregdetare italiane kanë shtuar shpejtësinë duke mbërritur në bregdet, ku kanë braktisur mjetin lundrues e janë larguar në këmbë.

Policia pyjore e Lecces ka mundur të kap dy skafistët shqiptarë të fshehur në parkun natyrore “Le Cesine.”

Në gomone roja bregdetare e financës italiane ka sekesutruar 294 kg mariajuën dhe 16 kg hashash me nëj vlerë përfitmi tregu mbi 3 milionë euro.

24 orë më parë nëj tjetër gomone me 354 kg marijuanë e trafikaur nga Shqipëria u kap në Adriatik nga roja bregdetare italiane e në pranga u bu një skafist italian me banim në Lecce.

Ndaj dy skafistëve shqitparë rëndon akuza e trafikur ndërkombëtar të drogës.

Policia italiane informon se prej janarit të 2018 e deri më sot janë sekesutruar 17 tonë marijaunë, 18 mjete lundruese të pëdoruara për përdorimin e drogës e janë arestuar 42 skafistë

LEAVE A REPLY