Thonjtë tregojnë gjendjen tuaj shëndetësore

0
560

A e dini se thonjtë janë një tregues mjaft i mirë se në çfarë gjendjeje është shëndeti juaj. Mëposhtë po ju japim disa këshilla se si të kuponi së çfarë problemesh keni duke parë nëpërmjet thonjve.

Lexoni këto këshilla:

Thonjtë tuaj nuk janë vetëm një aksesor për bukuri. Ata janë të lidhur ngushtë me sistemet e gjithë trupit tuaj. Këtu janë disa shenja që thonjtë mund të tregojnë problemet shëndetësore.

-Të sëmurë me tiroide: Thonjtë që thyhen shpejt dhe janë të butë mund të tregojnë që keni probleme me tiroidet: që është një gjëndër që prodhon hormone të caktuara dhe mund të ndikojë në peshën tuaj.

-Thonjtë e brishtë kombinuar me këmbë dhe duar të ftohta mund të jenë simptoma të anemisë. kjo gjendje mjekësore përfshin marramendje, dobësi, dhimbje koke, rrahje zemre të parregullta dhe dhimbje gjoksi. Anemia mund të shkaktohet nga menstruacionet e rënda, shtatzënia, një regjim i ulët në hekur dhe vitaminë B12, ose sëmundje kronike të veshkave.

-Thonjtë e ndarë dhe të verdhë shpesh sinjalizojnë sëmundjen e psoriasis. Për fat të mirë, në ditët e sotme ka shumë trajtime për të lehtësuar simptomat, duke përfshirë kremin, pilula, dhe lazer dhe terapi të lehta.

-Thonjtë që janë të vegjël dhe ndahen lehtë mund të jenë një simptomë e artritit. Kjo sëmundje rezulton në dhimbje tek nyjet dhe shpesh fryrjen e tyre. Gjendja ka më shumë gjasa të prekë gratë sesa burrat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here