Varianti Delta/Pfizer dhe BioNTech po planifikojnë krijimin e një vaksine të re

0
615

 

Pfizer dhe BioNTech po përgatiten të fillojnë provat klinike në gusht për një version të ri të vaksinës së tyre Covid-19 që synon mbrojtjen nga varianti Delta.

Prodhuesit e vaksinave  po zhvillojnë një version të azhurnuar të vaksinës së tyre ekzistuese që do të bëhet duke përdorur linjën e gjakut të variantit Delta, tha Pfizer të enjten.

Pfizer dhe BioNTech janë në diskutime me rregullatorin e mjekësisë në SHBA për të përfunduar planet e tyre të gjykimit klinik dhe presin të fillojnë studimet në gusht.

Kompanitë do të ishin të parat që do të krijonin një vaksinë të përqendruar në shenjëstrimin e variantit Delta, një lëvizje që nënvizon shqetësimet se lloji shumë i transmetueshëm mund të jetë në gjendje të shmangë vaksinat ekzistuese dhe masat e reja do të duhen për ta trajtuar atë.

Varianti Delta u zbulua për herë të parë në Indi në dhjetor dhe që atëherë ka përfshirë të gjithë Evropën dhe SHBA, duke çuar në një rritje të rasteve të koronavirusit, veçanërisht midis njerëzve të pavaksinuar. Delta është tani lloji mbizotërues në SHBA, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, dhe përbën më shumë se 90 përqind të rasteve të reja Covid në Mbretërinë e Bashkuar.

Pfizer përsëriti se do të ishte e nevojshme një dozë e tretë e vaksinës së saj dhënë gjashtë deri në 12 muaj pas dozës së dytë që të rritet imuniteti ndaj varianteve të reja.

Kompania tha se do të botonte më shumë të dhëna përfundimtare mbi efektet e një doze të tretë dhe gjithashtu planifikoi të aplikonte për autorizimin e përdorimit urgjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së në Gusht për qëllimin e saj përforcues.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here