Tuesday, August 20, 2019

Shqipëria, në mesin e vendeve me pamjaftueshmëri për sigurimin e ushqimeve...

Vetë-mjaftueshmëria e ushqimit i referohet kapacitetit të një vendi për të plotësuar nevojat e veta të ushqimit nga prodhimi vendas. Sipas një harte të...

Shkarkohen 3 drejtorë rajonalë të AKU-së, nuk garantuan…

Tre drejtorë rajonalë të AKU-së janë shkarkuar nga detyra. Lajmin e ka bërë të ditur ministria e Bujqësisë, e cila sqaron se janë shkarkuar drejtorët...

Situata e gripit/ Rikthehet AH1N1 në Shqipëri, Silva Bino tregon rastet

Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë informacione në lidhje me situatën gripale në vend në këto muaj të ftohtë dimri. Shefja e departamentit të sëmundjeve...

Shkoder, mungon vaksina anti-grip, “Viti 2018-te ka nisur i qete, por...

Mungesa e titullarit te drejtorise se shëndetit publik, dhe ç’organizimi ne kete institucion, ka sjelle pasojat e para tek qytetaret. Prej ditesh mungojne vaksinat...

Spital, nisin ndryshimet ne disa reparte, Edi Smajlaj nuk do te...

Ne spitalin rajonal te Shkodres kane nisur ndryshimet e para brenda reparteve. Edi Smajlaj nuk do te jete me shef i repartit te kardiologjise,...

Pajisje të reja për Pediatrinë, Manastirliu: Përmirësojmë cilësinë

Dy pajisje të reja diagnostikuese, aparatura të fjalës së fundit të teknologjisë, dhe një sërë aparaturash të tjera mjekësore i shtohen Pediatrisë së Qendrës...

12 mije urgjenca me shume se 2016-ta, Uruçi: Shpresojme qe spitali...

Viti 2017-te ka shënuar një rritje të numrit të urgjencave që janë paraqitur në spitalin rajonal Shkoder, duke shkuar në rreth 12 mijë raste...

Manastirliu: Në 2018 nis procesi akreditimit

Në të gjithë vendin janë vetëm 5 spitalet e akredituara përfshirë këtu ato publike dhe private. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu deklaroi se viti...

OBSH jep alarmin: Shqiptarët preken më shumë nga kanceri i sistemit...

Kanceri është sëmundja që të gjithë i frikësohen dhe që fatkeqësisht po shndërrohet në vrasësin numër një. Edhe pse shkenca mjekësore ka avancuar, përsëri...

Mjekët në rrethe, Manastirliu: Në janar sistemi i patronazhimit

“Sistemi i ri i patronazhimit të spitaleve rajonale nga spitalet universitare nis në muajin Janar përmes një plani të qartë të Ministrisë së Shëndetësisë...

Artikujt e fundit