Friday, June 5, 2020

Edhe 1 cigare në ditë e rrezikshme

Duhanpirësit duhet të heqin dorë nga konsumi i cigares në vend që të ulin numrin e cigareve të konsumuara në ditë për të ulur...

Kur është koha e duhur për të pirë ujë,

Trupi i njeriut humbet ujë çdo moment, madje edhe nëpërmjet frymës. Rrjedhimisht, pirja e ujit është e një rëndësie madhore për hidratimin e organizmit.Trupi e përdor...

Mësoni se cilat fruta ju shtojnë kilet dhe kaloritë

Frutat i bëjnë shumë mirë organizmit dhe shëndetit, kjo vështirë të mohohet apo kundërshtohet. Frutat përmbajnë shumë minerale, vitamina, antioksidantë dhe fibër. Kjo pasuri vlerash është...

Pasi ta lexoni këtë, nuk do i vendosni më kapakun furçës...

Në një studim, Shoqëria Amerikane e Mikrobiologjisë zbuloi se duke e mbajtur furçën e dhëmbëve gjithmonë me një këllëf, në fakt është johigjienike. E habitshme?...

Mjaltë dhe banane kundër kollës dhe bronkitit

Trajtimi i bronkitit dhe kollës kronike ka qenë gjithmonë një sfidë edhe për mjekësinë konvencionale. Të paktën deri tani. Ky ilaç i ri 100% natyral...

Të mirat dhe dobitë e përdorimit të lëngut të lakrës

Lëngu i lakrës është një nga pijet më të shëndetshme që mund të konsumoni. Është i pasur me polifenolë, kalcium, magnez, hekur, fosfor, sulfur,...

Shqipëria e mbushur me bimë magjike

Gjethet e freskëta, lulet dhe frutat e bimës së murrizit janë të konsumueshme, ndërkohë që vlerat shëndetësore të tyre e bëjnë murrizin të nevojshëm...

Pse gratë jetojnë më shumë se burrat

Gratë ndryshojnë shumë nga burrat. Kur flasim ndryshime nuk themi vetëm për pamjen por edhe për të tjera gjëra. Ndonjëherë gratë nënvlerësohen nga burrat por...

Shifrat alarmante të kancerit në Shqipëri, për një vit 7 mijë...

Sëmundjet tumorale po fitojnë gjithmonë e më shumë terren në popullsinë shqiptare. Mjekët pohojnë se rastet e reja po vijnë në rritje progresive çdo...

Neuroshkencëtarët zbulojnë efektet çudibërëse të punës së dorës në trurin e...

Flitet shumë rreth shëndetit e mirëqenies. Me dieta ekstreme, duket se të gjithë janë përqendruar si të jetojnë një jetë më të shëndetshme. Por...

Artikujt e fundit