Sunday, July 14, 2024
HomeAktualitetMbrojtja e cilësisë së ujrave detare

Mbrojtja e cilësisë së ujrave detare

-

Mbi 2 miliarde euro investime i nevojiten Shqipërisë për përballimin e situatës dhe për ta sjellë në përputhje me direktivën e BE-së për mbetjet ujore. Kjo është shifra që u bë publike në tryezën e rrumbullakët të organizuar nga qendra e bashkimit Europian me aktorët lokal të Shkodres me temë “Ndërgjegjësimi qytetar për mbrojtjen e cilësisë së ujrave detare”.

Duke ju referuar specifikisht Shkodres, të pranishmit theksuan se Velipoja ka njohur përmirësime në raport me pjesën tjetër te vendit dhe renditet si një nga plazhet më të pastra.

Kreu i ARM ndryshe nga situata qe u paraqit, renditi disa prej problematikave që ka patur Velipoja si shpërthimi i banjove publike dhe mos lidhja e tubacionve me kanalizimet nga ana e bizneseve që ka sjellë ndotje të ujit.

Të tilla takime do të prekin të gjitha qytetet bregdetare të vendit.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts