Sunday, July 21, 2024
HomeAktualitetSeanca të hënën - Vettingu, Kushtetuesja shtyn shqyrtimin e ankesës së Unionit...

Seanca të hënën – Vettingu, Kushtetuesja shtyn shqyrtimin e ankesës së Unionit të Gjyqtarëve

-

Gjykata Kushtetuese ka shtyrë për ditën e hënë shqyrtimin e ankimimit nga Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve dhe Unionit të gjyqtarëve të Shqipërisë ndaj ligjeve pjesë e paketës së reformës në Drejtësi.

Senaca u shty pas kerkeses së përfaqësueses së mazhorancës për të mos pranuar si përfaqësues ligjor avokatin e paraqitur në seancë pasi sipas deputetes Vasilika Hysi ai ishte pa licensë.

Hysi: Sipas ligjit të avokatit, një numëri i caktuar avokatësh kanë të drejtën të përfaqësojnë çështjen në Gjykatë të Lartë dhe Gjykatë Kushtetuese dhe ka ca procedura të brendshme si funksionon shoqata kombëtare e gjyqtarëve dhe unioni i gjyqtarëve për ankimimet në Gjykatën Kushtetuese. Në sot kemi ngritur një shqetësim që ia kishim parashtruar Gjykatës Kushtetuese.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts