Wednesday, February 21, 2024
HomeAktualitetPavarësia nga Spanja - Referendumi në Katalonjë, tensionohet situata jashtë qendrave të...

Pavarësia nga Spanja – Referendumi në Katalonjë, tensionohet situata jashtë qendrave të votimit

-

Situatë e tensionuar është krjuar jashtë qendrave të votimit në Katalonjë përpara referendumit të pavarësisë.

Zyrtarët rajonalë thanë se kutitë e votimit ishin gati dhe parashikohet një pjesëmarrje të madhe.

Madridi ka premtuar që të ndalë votimin dhe dhjetëra automjete policore kanë lënë bazën e tyre për tu drejtuar drejt Barcelonës.

Gjatë natës, mijëra mbështetës separatistë pushtuan shkollat që do të përdoreshin si qendra votimi.

Policia thotë se ata do të dëbohen.

Organizatorët e referendumit u kishin kërkuar votuesve që të ngrihen “të mbrojnë” qendrat e votimit  dhe të presin që votimi të fillojë në orën 09:00. Ata kërkuan rezistencë paqësore ndaj çdo veprimi policor.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts