Vitrina javore e librit

0
1034

“Vrasesi i verber”, fitues i çmimit Man Booker vjen ne shqip

Edhe kete fundjave librarite ne Shkoder kane patur disa risi.

“Vrasesi i verber, shpallur fitues i çmimit Man Booker, vjen nga autorja bestseller nderkombetare Margaret Atwood. Vrasesi i heshtur eshte historia terheqese e motrave Çejs, dhe sekreteve te tyre. Me e vogla, Laura vdes ne rrethana te mistershme.Pas pesedhjet vjetesh historia zhvendoset tek motra e madhe, kujton vdekjen e Laures. Ne keto momente historia merr vemendje pasi gershetohet me intriga, dashuri dhe zhvillime pasionante.

Shqiperia dhe shqiptaret ne arkiva Spanjolle, vjen nga Jose Manuel Pastor. Dokumente qe dalin per here te pare nga Ambasada Spanjolle ne Tirane, 1928 1939.. Shkrimtari eshte nje profesor i shquar i historise bashkekohore. Ne kete menyre sjell Shqiperine ne syte e gjithe botes dhe marredhenjet me Spanjen e viteve 39.

“Lajmet e nates” eshte romani qe serviret per lexuesit nga Petros Markaris. Dy emigrante shqiptare gjenden te vrare ne shtepine e tyre ne Athine. Nje veteran i policise kriminale ne bashkepunim me nje gazetare te terrenit akuzopjne policine per vrasjen e tyre. Skena e ngjarjeve, e cila ngjason me historine  e shume shqiptareve, vjen ne faqet e ketij libri. Ky eshte libri i pare ne historine e famshme te komisarit Haritos, ku shkrimtari premton te tjere seriale, me te njejten dinamike te ngjarjeve

“E fshehta e sheronjeses” vjen nga Sabine Ebert. Me rastin e sheronjeses se re, Martes, e cila mundi te sheroje me nje prekje te dores nje te semure, serviren te gjitha historite e librit. “ E fshehta e sheronjeses” eshte vellimi i pare, nje veper qe na perball me personazhe te verteta dhe imagjinare, si dhe me fate te trilluar.

Ken Folleti vjen me romanin e tij “Shtylla e tokes”.  Nepermjet ketij romani autori rrefen historine e Filipit, kryemurg i devotshem ci cili merr persiper te ndertoje katedralen me te madhe qe ka njohur bota. Nje histori qe rrefen luftra, te miren kunder te keqes, ckishen kunder shtetit dhe vellan kunder vellase. Kete fubdjave vjen ne librarite e qytetit te Shkodres.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here