Sunday, June 16, 2024
Home Arsim Dita nderkombetare e studenteve, ne Shkoder kerkojne kushte me te mira…

Dita nderkombetare e studenteve, ne Shkoder kerkojne kushte me te mira…

0
1039

“Kerkojme kushte me te mira, mundesi punesimi”

Teksa Ministria e arsimit flet per reforma te reja ne arsim! Sot ne diten nderkombetare te studenteve, keta te fundit kerkojne plotesimet me minimale, ate te ngrohjes dhe infrastrukture ne fakultete

Te ndjekesh nje praktike ne terren, eshte pothuajse mision i pa mundur thone studentet! Ndersa punesimi mbetet akoma me i veshtire, ku nje numer tejet i ulet arrijne te punesohen ne profile te tyre

Në botë, kjo datë shënohet si simbol i luftës për edukim demokratik.
Ajo po ashtu përkujton 17 nëntorin e vitit 1939, kur forcat naziste kanë ekzekutuar 20 studentë çekosllovakë, të cilët kanë protestuar kundër pushtimit. Në atë kohë, mbi 1,200 studentë janë dërguar në kampe të përqendrimit, ndërsa universitetet janë shndërruar në kazerma.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here