Tituj te rinj vijne ne librarite e qytetit te Shkodres

Tituj te rendesishem kane mbushur librarite e qytetit te Shkodres gjate kesaj fundjave. Disa prej librave me te rinj jane

“Njezet e gjashte dhe nje”, tregime qe vijne nga Maksim Gorki dhe te perkthyera nga  Mitrush Kuteli.Tregimet qe bejne pjese ne kete permbledhje jane botuar mes viteve 1895 dhe 1913. Personazhet jane njerez me tipare te forta, te cilet urrejne dhe dashurojne fort lirine.Nuk jane trillime, por te verteta te skalitura fort, ku secili prej nesh gjen vetveten ne to.

Romani “Klouni shilamar” vjen nga  Salman Ruzhdie. Mark Ofuksi godet ne prag te shtepise se vajzes se tij te paligjshme Indise.Nje figure e mistershme e quajtur klouni shilamar. Burri i vdekur eshte hero i luftes se dyte boterore me aftesi te jashtezakonshme intelektuale.Ne fillim duket si vrasje politike, por me pas del se krimi erdhi si shkak i konflokteve personale, me ne qennder pasionin. Ne kete menyre nis hitoria e Maksit por edhe e vajzes se tij e cila ka nje rol te rendesishem ne roman

Erald Kapri vjen me librin “Sekretet e luftes”. Libri paraqet Shqiperine tjeter sipas dimensioneve te dokumentarit britanik. Erald Kapri i perket nje pjese te gazetareve por edhe studiuesish.Ne kete liber vijne fakte ineterante qe shkrimtari i mblodhi gjate qendrimit ne britanine  emadhe ku mbaroj edhe masterin.

“Ankor” eshte princi i fundit i Atlandites  qe vjen ne librin e  Jorge Angel Livraga. Kjo veper eshte nje perpjekje e guximshme e riperjetimit te njerit prej episodeve me te rendesishme historike. Ekzistences se njerezimit dhe qyteterimit te Atlandites. Sot ky organizem quhet Akropoli i ri dhe mban mbi 400 qytete dhe mbi 60 shtete.

LEAVE A REPLY