Një lëkundje tërmeti është regjistruar disa minuta para mesnate në vendin tonë.

Lëkundje e parë sizmike për vitin e ri 2022 është ndjerë në orën 23:36, ndërsa epiqendra ka qenë në Lezhë.

Raportohet se tërmeti ka qenë me magnitudë 2.9 të shkallës rihter, me një thellësi prej 10 km dhe një distancë 59 km nga Durrësi.

Fatmirësisht lëkundja ka qenë e lehtë dhe nuk raportohet për të lënduar.