Thursday, March 22, 2018

Tjetër goditje për call center; Italia miraton masa të reja shtrënguese,...

Kompanitë e call center në Shqipëri po kalojnë një situatë të vështirë, teksa presioni nga qeveria italiane sa vjen e shtohet. Në dhjetor 2017,...

2018-ta, s’ka rritje taksash e tarifash, Gjylbegaj: 612 mln leke arketime,...

Viti që lamë pas u mbyll me realizim të të ardhurave në masën 98% nga bashkia Shkoder. Ky institucion pas analizës së bërë dhe...

Nis sot kompensimi për tokat e zëna nga ndërtimet, 1300 pronarët...

Nis sot aplikimi për kompensimin e 1300 pronarëve që u është zënë toka nga ndërtimet pa leje. Për të marrë kompensimin përfituesit duhet të...

Reforma Territoriale dështon në drejtim personelit, shpenzimet më të larta se...

Tre vite nga nisja e zbatimit, Reforma Territoriale ka humbur funksionin e saj për të kursyer shpenzimet e personelit. Të dhënat për ecurinë e...

Banka Botërore rishikon me ulje rritjen ekonomike vitin e ardhshëm

Ekonomia e Shqipërisë pritet të ngadalësohet në dy vitet e ardhshme. Banka Botërore në projeksionet që bën për ekonominë botërore në çdo fillim viti...

Rama premton rritje te rrogave per infermieret, ja sa leke do...

Kryeministri Edi Rama premtoi rritje progresive të rrogave për infermierët. Ndërsa për mesuesit, shefi i qeverisë tha se do t'i jepet 2,.5 mln lekë...

Mirëmbajtja e rrugëve, BB: Kontratat po modifikohen, ka kontradikta dhe mospërputhje

Kontratat e nënshkruara mes qeverisë shqiptare dhe operatorëve fitues për mirëmbajtjen e rrugëve mbi bazë performance janë në fazë rishikimi. Banka Botërore, e cila...

Ligji i rrallë i 1951 në Shqipëri/ Beqaria rëndon xhepin, ja...

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar një dokument të rrallë mbi dekretin për “Tatimin e beqarëve” në vendin tonë. “Më 9 shkurt të vitit...

Miratohet fondi i Kompensimit për vitin 2018, zgjidhje pagesave të mbartura...

Problematika e mbartur nga viti 2001, me pagesat e prapambetura me Fondin e Kompensimit duket se po shkojnë drejt zgjidhjes. Vendimi i marrë mbi Fondin...

Kursi këmbimit: Forcohet dollari amerikan, parashikohet rënie për euron

Në tregun valutor vendas, euro sot blihet me 133 lekë dhe shitet me 133.70 lekë. Parashikohet një rënie e lehtë e euros. Dollari amerikan në rritje...

Artikujt e fundit